مقایسه انواع پنجره ها

مقایسه پنجره ها

   پنجره به عنوان یکی از مهمترین اجزاء در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد هدف از قرار دادن پنجره در نمای ساختمان ایجاد نور برای ساختمان،ورود و خروج هوا،مشاهده نمای بیرونی ساختمان و… می باشد .

پنجره ها نیز مانند سایر وسایل که در گذر زمان پیشرفت کرده اند پیشرفت هایی کرده است که این پیشرفت ها بر عمر،زیبایی،مصرف انرژی تاثیر گذار بوده است در ادامه با انواع پنجره ها آشنا خواید شد که به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرند.

پنجره چوبی :

چوب از زمان گذشته تا به الان به عنوان یک ماده برای ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است اما با گذر زمان از محبوبیت آن در صنعت ساختمان کاسته شده است دلایلی که باعث این امر شده است را میتوان 

 1. ضریب انتقال حرارتی پایین یکی از مزیت های مهم برای این ماده به حساب می آید و این امر میتواند مصرف انرژی به سختمان کمک کند چرا که به صادگی سرما و گرما را عبور نمی دهد .
 2. به دلیل خواص ذاتی متورم شدن و در نهایت پوسیده شدن
 3. چوب ضریب اطمینان پایین دارد که به همین علت عاملی برای گسترش آتش در هنگام آتش سوزی می باشد
 4. امروزه از پنجره ها به انواع یک ابزار برای زیبایی در صنعت ساختمان استفاده می شود اما پنجره های جوبی به دلایلی از محبوبیت پایینی برخوردار هستند.

 

پنجره جوبی

پنجره های آهنی:

آهن به عنوان یکی از موادی  که سالیان طولانی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گرفته شناخته شده می باشد اما وجود معایبی از جمله عایق نبودن، زنگ زدگی وخوردگی و… از محبویت این ماده در صنعت ساختمان کاسته است 

پنجره آهنی

 

پنجره های آلومینیومی:

با تولید و ورود آلومنیوم بسیاری از معایب حل شده چرا که آلومنیوم دارای مزایای از قبیل مقاومت بیشتر پنجره های آلومینیومی در برابر خوردگی،زنگ زدن و سبکتر و نازکتر بودن این پنجره نسبت به آهنی و همچنین مقاومت بالاتراین پنجره نسبت به پنجره های چوبی بود.

اما پنجره های آلومنیومی نیز دارای معایبی بود :

 • در اثر خراش به راحتی قابل ترمیم نبوده
 • آلومنیوم به عنوان یک عایق مناسب برای هدر نرفتن گرما و سرما مناسب نبود

پنجرهآلومنیومی

 

پنجره های UPVC:

گذر زمان باعث به وجود آمدن پنجره های upvc شده این پنجره های دارای مزیت های بسیاری نسبت به سایر پنجره ها  می باشد از مهمترین مزیت های این نوع پنجره های میتوان به 

 1. مقاومت در برابر ضربه
 2.  تغییر شکل در سرما و گرما و تقطی
 3. سخت و مقاوم بودن
 4. عایق بودن در برابر سرما و گرما
 5. ایق بودن در برابر صوت

 

t4